bakim

randevu2

RANDEVU ÖNCESİ BAKIM UYGULAMAMIZ HAKKINDA DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN AŞAĞIYA İNMENİZİ ÖNERİRİZ.

BAKIMSIZ KLİMALARINIZ SİZİN İÇİN RİSK TAŞIYOR OLABİLİR !!!

Kullanmakta olduğunuz cihazınıza servisimiz tarafından yapılacak periyodik klima bakımı gelecekte yaşayabileceğiniz sorunları minimuma indirmektir.

Daha Sağlıklı Bir Hayat İçin Klima Bakımı

Kullanmakta olduğunuz klimanızın periyodik klima bakım işlemini gerçekleştirdiğiniz takdirde, süreç içerisinde karşılama ihtimaliniz olan sağlık problemlerine önlem almış olursunuz. Tam verim ve performansla çalışan klimaların mekanın havasındaki zararlı mikroorganizmaları, pis havayı, toz parçacıklarını temizleme özelliğinden ötürü, bakımı yapılmamış klimanın çalıştığın mekanlar sağlık problemi oluşturma açısından daha riskli alanlardır. Aynı zamanda kullandığınız klimaların performans ve çalışma prensibini rahatlatarak daha uzun kullanılmasını sağlayabilirsiniz.

Oluşabilecek Sağlık Problemlerine Örnekler

Klimanıza Bakım yaptırmadığınız takdirde; Fibromiyalji, baş ağrısı, sinüzit, kronik yorgunluk, burun kanaması, yüz felci, alerji ve ölümcül lejyoner gibi hastalıklarla karşılaşabilirsiniz.
Sizin için herşeyden önce dikkat edilmesi gereken konu alan sağlık mevzusunda problem çıkma ihtimalini minimuma indirmek için Klima Bakım Servisi Hizmeti almanız gerekmektedir.
 
Klima hastalığı nedir?

"Klima hasta eder mi?" diye soruyorsanız hemen söyleyelim: Dikkat etmezseniz evet! işte klimanın neden olduğu hastalıklar ve klima hastalığına dair bilinmesi gerekenler...
Sıcak havalarda oda ısısını düşürerek konforlu bir ortam yaratmak için kullanılan klimalar aynı zamanda hava yolu ile bulaşan mikroorganizmaların da kaynağı olabiliyor. Klima yoluyla bulaşan ve klima hastalığı olarak bilinen “lejyoner hastalığı”, zatürre gibi ciddi üst solunum yolu sorunlarına yol açabiliyor.
Ortamlarda bulunan klimaların eğer hijyeni ve temizliği iyi yapılmazsa, “lejyonella” adı verilen bir bakteri üremektedir. Akarsu, nehir, göl, sauna, hamam, jakuzi, fıskiye, havuz, duş başlığı gibi sulu ve nemli ortamlarda ya da klimalarda üreyen bu bakteri, solunum yoluyla bulaşmaktadır. Aslında her gün karşılaşılan bu bakteri, bağışıklık sistemi güçlü olmayan kişilerde, ilk olarak üst solunum yolu hastalığı olarak kendini gösterir, tedavi edilmediğinde de akciğere yerleşerek zatürreye sebep olabilir. Bu durum, kişiyi komaya kadar götürebilecek bir sürece yol açabilir.
 
Klima hastalığının belirtileri nelerdir? 
 • Ateş
 • Halsizlik
 • Eklem ağrısı
 • Geçmeyen kuru öksürük
 • Balgam çıkarma ihtiyacı ve balgam çıkarmada zorluk,
 • Baş ağrısı
 • Bilinç bulanıklığı
 • Nefes darlığı
 • Uykuya meyilli olmak
Bağışıklık sistemi düşük olanlar dikkat! 
 
Nezle ve grip gibi üst solunum yolu hastalıkları gibi belirti veren klima hastalığı, çok kısa bir süre içerisinde alt solunum yollarını da tutarak, akciğerde iltihaplanmaya neden olabilir. Hem hava hem de şebeke suyu yoluyla bulaşabilen klima hastalığı, özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kişileri etkilemektedir. Bu kişilerin yaşadıkları ortama ve yaz döneminde tatil bölgelerindeki klimaların kontrolünün yapılıp yapılmadığa dikkat etmelidir. Aynı zamanda banyo, havuz ve termal tesisler gibi nemli ortamlardaki sistemlerin de hijyeninin yeterince sağlandığından emin olunmalıdır.

Bu kişiler yüksek risk altında;
 • 50 yaş üstündeki kişiler
 • Astım ve KOAH hastaları
 • Bebek ve çocuklar
 • Kanser tedavisi gören hastalar
 • Uzun süreli kortizon tedavisi gören hastalar
 • Organ nakli olmuş hastalar 
Klimaya bağlı hastalıklar nelerdir?
Fiziksel etki:

Birincisi klimanın fiziksel etkisine bağlıdır. Bu etki klimanın ortamı aşırı soğutmasına bağlı etkidir. Burada ani ısı değişikliklerine bağlı olarak hastalık ortaya çıkar. Aşırı soğuk ve kuru havaya sürekli maruz kalınması, ani ısı değişiklikleri kişinin vücut direncinin düşmesine ve kolaylıkla üst solunum yolu hastalıklarına hatta zatürreye kadar giden akciğer hastalıklarına yakalanılmasına neden olur. Ayrıca klimaların üflediği soğuk havaya direkt maruz kalmak, yüzdeki sinir kılıfını etkiler. Ödem ve yüz felci yapar. Kas ağrılarına, kas tutulmalarına neden olabilir. Klimaların üflediği soğuk hava ve ortama yaydığı tozlar, özellikle alerjik bünyeli kişilerin şikâyetlerini ve krizlerini tetikler. Bu da astım krizlerinin ortaya çıkmasına ve şiddetli kuru öksürüklere neden olur. Alerjik bünyesi olanların ani ısı değişikliklerinden kaçınmaları gerekir.

Rezervuar etki:

İkinci etkisi de klimanın rezervuar etkisine bağlıdır. Temizliği ve bakımı her yıl iyi yapılmayan klimaların filtre sistemlerinde uygun nem ve ısıda birtakım bakteriler birikir, çoğalırlar ve ortam havasına dağılırlar. Bu bakterilerin solunması ile ölümle de sonuçlanabilen hastalıklara neden olmaktadır.
 
Halk arasında klima hastalığı olarak bilinen “lejyonella pnömonisi” hakkında bilmeniz gerekenler:

Lejyoner Hastalığı, bakterinin neden olduğu pnömoni yani zatürre hastalığı olarak tanımlanır. Bakteri nemli ortamlarda ve akarsu ya da göllerde yaşar ve bu ortamlarda uzun süre canlılığını koruyabilir. Bakteri bu özelliği nedeniyle klima sistemlerinde de yaşayabilmektedir. Hastalığa halk arasında klima hastalığı denilmesinin sebebi de budur. Hastalığa neden olan bakteri büyük oteller ya da buna benzer kuruluşların su sistemlerine doğal kaynaklardan bulaşabilir ve bu sistemler içerisinde bakım ve dezenfeksiyon koşullarına uyulmadığı takdirde üreyebilir. Su sisteminde üreyen bakteriler su boruları, banyo armatürleri gibi çeşitli ortamlarda üremelerin devam ederek suyun kullanımı sırasında oluşan damlacıkların solukla akciğere alınması sonucu hastalığa neden olur. Bu bakterinin hastalık yapma potansiyeli oldukça zayıftır. Bundan dolayı bakteriyi alan kişinin vücut direnci önemlidir. Hastalık kronik akciğer veya karaciğer hastalığı olanlarda, kanserli hastalarda, şeker hastalığı, alkolizm, yoğun sigara kullanımı neticesi savunma sisteminin zayıflayan kişilerde hastalığın oluşumu daha yüksek orandadır. Hastalık tipik zatürre belirtilerine benzer belirtiler vermez. Akciğer ve solunum sistemine ait şikâyetler ön planda değildir. İlk 24–48 saat içinde halsizlik, kırgınlık, yaygın kas ağrıları, şiddetli baş ağrısı ve huzursuzluk vardır. Daha sonra ateş ve ilk iki günde yoğun olmak üzere kuru öksürük görülür. Bulantı, kusma ishal, karın ağrısı gibi sindirim sistemi bulguları olabilir. Hastaların % 20’sinde sinir sistemi bulguları, konsantrasyon bozuklukları hatta koma görülebilir. Hastanın şikâyetleri, fizik muayene bulguları ve akciğer filmleri ile diğer akciğer enfeksiyonlarından ayrılması mümkün değildir. Bunun için tanıda ilk koşul hastalığın akla getirilmesidir. Bir takım laboratuar testler tanıya yardımcıdır. Tedavide 15-21 gün süreyle bu bakterilere yönelik antibiyotikler kullanılmalıdır. Uygun antibiyotik, uygun süre ve uygun dozda kullanılması ile hastalık tedavi edilir.

Klimaların zararlarından korunmak için yapılması gerekenler nelerdir?
 
 • Klimaların bakım ve temizliği her yıl yapılmalıdır.
 • Bakteri filtresi kullanılmalıdır.
 • Ortam için en ideal sıcaklık 25 derece... Ortamın aşırı soğutulmamasına dikkat edilmelidir.
 • Klimaların üflediği havaya direkt maruz kalmamaya özen gösterilmelidir.
 • Klima ve sulardan düzenli örnekler alınıp düzenli aralıklar ile laboratuarda incelenmelidir.

bakm

 

lejyon

BAKIM KAPSAMINDA YAPILAN İŞLEMLER 

 

* Dış Ünite ve iç ünite serpantin temizliklerinin yapılması (Nu-Brite ve Evap Pow'r c ile)

* Vantilatör ve motor kontrol edilip temizlenmesi

* Hava giriş filtrelerinin temizlenmesi

* Cihazların termostat kontrolleri ve ayarlarının yapılması

* Cihazların dış ünite gaz basıncı kontrollerinin yapılması

* Kanallı cihazlarda kanal bağlantı kontrollerinin yapılması

* Elektrik tesisatı, V-Otomat, Voltaj - Akım değerlerinin kontrolünün yapılması

* Duyu ile ses kontrollerinin yapılması

* Estetik görüntü kontrollerinin yapılması

* Yapılan tüm işlerin raporlarının tutulması ve müşteriye iletilmesi

* Drenaj tesisatındaki tıkanmalara karşı drenaj tavalarına tablet bırakmak (Pan Treat ile)

* Kullanılacak kimyasallar Amerikan Tarım Bakanlığı onaylı olup ve Amerikan menşeilidir.

* Bakım anlaşmalı müşterilerimize 4 ile 24 saatte müdahale seçeneği

BAKIMDA KULLANILAN ÜRÜNLER

Evap Pow’r-C / Evaporatör Temizleyici

Nu-Calgon Evap-Pow’r- C durulama gerektirmeyen evaporatör temizleyici…
* Evap Pow’r evaporatör temizliğinde “durulama gerektirmeyen“ yüksek teknoloji.
* Metal dostudur, korozyona sebebiyet vermez.
* Evaparatörün metal yüzeylerine zarar vermediğinden durulama gerektirmez.
* Alkalin bazlı, ph değeri nötre yakın formülasyon güvenle kullanım sağlar.
* Solunması sağlığa zararlı hidroflorik asit ve sabun türevleri içermez.
* Serpantin üzerindeki inatçı kir, toz ve birikintilerini çözerek temizler.
* Geri dönüşümlüdür, doğada çözünebilir.

 

Tri Pow’r-HD / Üniversal Serpantin Temizleyici

Tri-Pow’r-HD iç ve dış üniteler için üniversal serpantin temizleyici. ( İç ünitelerde durulama gerektirmez)  
* İçerisinde aktif yüzey maddeleri ve korozyon inhibitörü bulunduran hem dış, hem de iç ünitelerde kullanılabilen güçlü alkali bazlı serpantin temizleyici.  
* Benzersiz formulü ile optimum yağ çözme ve hoş kokusu ile deoderize etme özelliği…  Tri Pow’r HD Microchannel Mikro-kanal ( tamamı alüminyum ısı değiştiriciler ) serpantinler için idealdir,serpantine  zarar vermez.  
* Serpantinin en zor noktalarına nüfuz ederek, birikmiş yağ, kir ve çamur artıklarını çözerek temizler, serpantine zarar vermez.  
* Dış ünitelerde kullanımda 1/4 oranında seyreltilir, iç ünitelerde 1/10 seyreltilerek kullanımda durulama gerektirmez.
* Asit ve toksik içermeyen  formulü ile hava soğutmalı kondenserlerde, evaporatör, filtre ve fan motorlarının temizliğinde güvenle kullanılır.
* Toksik değildir, insan sağlığı açısından zararlı bileşenler içermez.  
* Geri dönüşümlüdür, doğada çözünebilir.

  

Nu-Brite / Serpantin Temizleyici

Amerika’nın en çok tercih edilen serpantin temizleyicisi…
* Nu-Brite Amerika’nın ençok tercih edilen serpantin temizleyici.
* Serpantin temizliğinde alkalin bazlı devrim yaratan formül.
* Daha fazla köpürme, temizleme, yağ sökme ve parlatma gücü…
* Serpantin yüzeylerini parlatarak ilk günkü gibi görünmelerini sağlar.
* Serpantin aralarında biriken toz, kir, yağ, pamukçuk ( hav ) kalıntılarını oluşturduğu köpük yardımıyla dışarı iterek, söker atar.
* Hava soğutmalı kondenserlerde, chiller, VRV – VRF dış ünitelerinde, klima dış ünitelerinde durulama yapılarak kullanılır.
* Geri dönüşümlüdür, doğada çözünebilir.

 

Pan-treat / Drenaj Tableti

Pan-Treat drenaj tableti klimalarda koku ve su akıntılarına son !
* Klima sistemlerinde oluşan kokuları ve su akıntılarını önler, tıkanıklıklardan meydana gelebilecek maddi hasarlara engel olur.
* Drenaj tavalarında bakterilerin yaşam ve çoğalma ortamı olan tortu, balçık ve yosun oluşumlarını engeller, temiz kalmasını sağlar.
* Uygulaması çok kolaydır, bir tablet (Her 12.000 Btu/h kapasite için bir adet kullanılır) 4-6 hafta içerisinde kalıntı bırakmadan çözünür. (Bırak ve unut)
* Drenaj pompalı sistemlerde kullanılabilir.
* Drenaj pompasının şamandra haznesinde balçık ve yosun oluşumunu engelleyerek, drenaj pompası arızalarının önüne geçer.
* Toksik içerik içermez, güvenlidir.
* Korozif etkisi yoktur.
* Metal vb. drenaj tavaları, galvaniz vb. drenaj tesisatlarında güvenle kullanılır. 
* Korozif gazlar yaymaz, özellikle elektrik devreleri ve elektronik kartların yoğun olduğu server odalarında güvenle kullanılır.
* Fancoiller ve mini split klimalar için idealdir.
* Evaporatif Nemlendiricilerde de kullanılabilir.
* Geri dönüşümlüdür, doğada çözünebilir.
 

Clenair Sprey / Bitkisel Koku Giderici :

ClenAir Sprey doğal, hızlı,etkili, kalıcı koku giderici (koku nötralizer)…
* Havadaki hoş olmayan kokuları giderir, duman, sigara kokusu, tuvalet, küf, kedi kumu ve evcil hayvanlardan kaynaklanan kokuları nötralize eder, ayrıca formaldehit, hidrojen sülfit ( Foseptik kokusu) ve diğer kimyasallar tarafından yaratılan zararlı kokular da elimine eder.
* ClenAir koku gidericiler hastaneler, bakım evleri, oteller ve diğer birçok işletme tarafından kullanılır. Evler, bodrumlar, soyunma odaları, arabalar, tekneler vb. alanlarda kullanılabilir.
* Klima iç ünitelerine uygulandığında, klimalardan gelen kokuları önler.
* İçeriğinde %100 doğa dostu ürünler kullanılarak üretilmiştir.
* Gıdaların olduğu ortamlarda kullanılabilir. (Gıdalar ile indirekt temasında zararlı değildir.)
* Kokuyu oluşturan kimyasal bileşikleri bozarak kokuları giderir (nötralize) eder. Parfüm, oda kokuları vb. ürünler gibi kokuları maskelemez.
* Korozif değildir, metal yüzeylere uygulandığında korozyona neden olmaz. Klima ve soğutucu serpantinlerine, hava kanalı ve menfezlerine uygulanabilir.
* Asetik ve bazik değildir. (Ph notre yakın)

evap powr

 

tri power hd

  

nubrite

 

 

 

pan treat

 

 

 

 

clenair sprey